آموزش فناوری اطلاعات

هک چیست؟

حتما زمانی که کلمه هک به گوشتون مي‌خوره يهو فکرتون به سمت شخصی ميره که می‌خواد اطلاعات شخص ديگری را از طريق رايانه يا وسايل ارتباطی ديگر بدون اجازه شخص جابه جا کند و از آن سواستفاده کند، يا بهتر بگم بدزدد.

هک hack رخنه کردن به معنی دزدی اطلاعات يا تغيير آن‌ها است، البته هک کاربردهای زيادی دارد. رمزگشايی crack نيز از موارد مهم و اساسی هک محسوب می‌گردد.

مجموعه عملیات و مراحل هک بسیار پیچیده است و برای کسانی که تخصص ندارن شاید قابل درک کردن نباشد. معمولا کسی که هک انجام می‌دهد هدف و مقصود خاص دارد که بیشتر برای جنبه های مالی استفاده می‌کنند. 

تا حالا از خودتون پرسیدن که اولین هک تاریخ چی بود و چگونه انجام شد، اولین هک تاریخ برمیگرده به دهه 60 میلادی و دانشگاه معروف MIT.

در دانشگاه MIT  گروهی برروی طرح اشتراک زمانی کامپیوتر کار می‌کردن و یک کامپیوتر در اختیار داشتن که قرار بود به صورت اشتراکی در اختیار دانشجو ها و دانشمندان قرار بگیرد، هر شخص با وارد کردن پسورد خود در زمان مشخص شده می‌توانست از این کامپیوتر استفاده کند، یک روز که کاربران کار با کامپیوتر رو شروع می‌کنن متوجه می‌شوند که پیام خوش آمد گویی سیستم تغییر کرده و تمامی پسوردها رو داره در اختیار کاربر قرار میده این مشکل حدود 20 دقیقه ادامه پیدا میکنه تا اینکه یکی از کاربران به مدیران مشکل پیش اومده رو گزارش میده و مدیران مجبور میشن تمامی پسورد ها رو تغییر بدن.

میشه گفت اولین هک تاریخ برروی پسوردهای ورود انجام شد، امروزه ما برای ورود به اکانت‌های مختلف از پسوردهایی استفاده می‌کنیم و پسوردها اهمیت بسیاری داره هم برای هکرها و هم برای کاربران، هکرها سعی می‌کنند با انجام حملات مختلف پسوردهای ورود رو به دست بیارند و وارد اکانت کاربران شوند، در این حین کاربران سعی می‌کنند با انجام اقدامات امنیتی از لو رفتن پسوردهاشون جلوگیری کنن، اما چقدر در این موضوع موفق بودن؟!

امتیاز مطلب

امتیاز کارشناسان به این مطلب

مجموع امتیاز

آشنایی با هک و هکر

امتیاز کاربر: 3.88 ( 12 نتایج)
نمایش بیشتر
0 0 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا