امنیت سایبری

هکر کیست؟

به کسی گفته می‌شود که توانایی هک و رخنه کردن و رمزگشایی را داشته باشد. معمولاً این افراد دارای ضریب هوشی بالا، سرعت عمل فوق‌العاده و آگاه به کاری که می‌کنند هستند. کار هکرها هم می‌تواند گروهی باشد و هم فردی؛ که معمولاً هکرهای گروهی دارای قدرت و توان بالاتری می‌باشند و همه ی هکر ها دزد نیستند زمانی که استفاده درستی از هک شود می تواند گفت تاثیر مثبت هم خواهد داشت.

هکرها همگی مخرب و سارق و وحشتناک نیستند، بلکه آن‌ها نیز خوب و بد دارند. زمانی که از هک به درستی  استفاده شود می توان گفت تاثیر مثبتی هم در عرصه فناوری خواهد داشت. معمولاً هکرها براساس فعالیت و اطلاعاتشان به گروه‌هایی که بیشتر به رنگ کلاهشان شناخته می‌شود تقسیم می‌شوند:

  • هکر کلاه سفيد: این گروه از هکرها به سرورها و سیستم‌ها نفوذ می‌کنند اما نه با نیت بد، بلکه قصد آن‌ها آزمایش امنیت و توانایی هدف و پیدا کردن باگ‌ها و حفره‌های امنیتی آن است که معمولاً به این کار تست نفوذ می‌گویند.
  • هکر کلاه سياه: این گروه از هکرها در مقابل هکرهای کلاه سفید قرار دارند و قصدشان از نفوذ سودشخصی و موارد غیراخلاقی می‌باشد.
  • هکر کلاه صورتی: هکرهایی را می‌گویند که اطلاعاتشان در حد یک هکر سفید یا سیاه نیست و معمولاً با استفاده از برنامه‌های ساخته شده توسط دیگران، اقدام به هک می‌کنند.
  • هکر کلاه خاکستری: به هکرهایی گفته می‌شود که اغلب هدفشان از هک صرفاً برای تفریح است
نمایش بیشتر
0 0 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا